در این مقاله به زبان ساده توضیح میدهیم که چطور بدون وارد شدن به بحث استراتژی ‌های معاملاتی آپشن می ‌توان از ریزش ‌ها و روندهای نزولی هم سود بدست آورد:


شما یکی از سهم هایی که برای آنها آپشن منتشر می ‌شود را بررسی کرده‌ اید و در نمودار آن یک مقاومت خیلی قدرتمند یافته ‌اید یا تحلیل بنیادی کرده‌ اید یا خبری رانتی به شما رسیده است و ... که در نهایت با درصد اطمینان بالایی قانع شده ‌اید این سهم در فلان نقطه دچار ریزش خواهد شد. واکنش معمول در بازار ما برای کسانی که آن سهم را دارند، نقد کردن هست احتمالاً خرید مجدد در قیمت پایین ‌تر.شما اگر سهم پایه را داشته باشید با آپشن می ‌توان انواع گوناگونی استراتژی پیاده کرد تا بدون نقد کردن از نزول قیمت منتفع شد ولی از آنجایی که قرار شد وارد استراتژی‌ ها نشویم، در ادامه فرض می ‌کنیم شما سهم پایه را ندارید و فقط می ‌خواهید قرارداد آپشن آنرا معامله کنید و از نزول آن سود کسب کنید.


در این صورت دو راه برای این کار وجود دارد:


1) فروش اختیار خرید:تعدادی قرارداد اختیار خرید از سهم مورد نظر را به فروش می‌ رسانید، از این طریق برای شما تعهدی به وجود می‌ آید که در موعد سررسید تعدادی از آن سهام را به قیمت اعمال به شخص مقابل که قرارداد را خریده است و اختیار اعمال آنرا دارد، بفروشید!
بعد از انجام این کار وقتی که قیمت سهم پایه مطابق پیش‌ بینی ‌تان نزولی شد، به تبع آن قیمت قرارداد نیز نزولی می ‌شود و چون رابطه قیمت سهم پایه و قرارداد آپشن، حالتی اهرمی دارد، معمولاً با ۵ درصد نزول قیمت سهم پایه، قیمت قرارداد چندین برابر نزول پیدا می ‌کند.
در اینجا شما باید نقطه برگشت (نقطه حمایت) قیمت سهم را پیدا کنید و قبل از رسیدن به آن، اقدام به خرید کاهنده قرارداد کنید و دقیقاً همان تعداد قرارداد هایی را که فروخته بودید مجدداً خریداری کنید. از این طریق موقعیت باز فروش شما بسته می ‌شود و دیگر تعهدی نخواهید داشت. دیگر نه موقعیت باز خرید و نه موقعیت باز فروشی نخواهید داشت.
از آنجایی که قرارداد ها را در قیمت بالا فروخته بودید و در چند ده درصد قیمت پایین ‌تر، موقعیت باز فروش خودتان را بستید، از اختلاف قیمت، سود کسب می‌ کنید. روند نزولی بود و شما سود کسب کردید.

اما این روشی نیست که توصیه به اجرای آن کنم، این روش از آنجایی که برای شما تعهد ایجاد می‌ کند، بالقوه می‌ تواند ریسک بسیار زیادی داشته باشد.

۲) خرید اختیار فروش:این روش بسیار ساده ‌تر و بشدت کم‌ ریسک تر هست. در این روش پس از پیش ‌بینی نزول قیمت سهم پایه، یکی از قراردادهای اختیار فروش آنرا که ترجیحاً وضعیت مالی در سود دارد، خریداری می‌ کنید و در نتیجه اختیارِ فروش آن سهم به تعدادی مشخص در تاریخ سررسید را بدست می ‌آورید. با نزول قیمت سهم پایه، قیمت قرارداد اختیار فروش افزایش می‌ یابد و حالا می‌ توانید آنرا با قیمت بالاتری بفروشید. در نهایت اگر روند آنطور که پیش ‌بینی کردید پیش نرود، برعکس روش قبلی، دچار زیان سنگینی نخواهید شد و صرفاً به اندازه وجه پرمیومی که پرداخته بودید زیان می ‌کنید.

استراتژی‌ های معاملاتی وجود دارند که در ترکیب با این دو روش، ریسک شما را بشدت کم و تقریباً صفر می ‌کنند، اما قرار شد توضیح را پیچیده نکنیم.

نکته مهم: بدون آموزش به هیچ عنوان در بازار اختیار، معامله نکنید و زمانی که استراتژی معاملاتی بازار اختیار معامله را یاد بگیرید با دید باز در این بازار (سکه ، زعفران و سهام) معامله خواهید زد.