اگر شما کاری را به صورت پیوسته تمرین و تکرار کنید میتوانید به سطحی از مهارت برسید که هیچکس نتواند در آن کار با شما رقابت کند. پس از آن اوضاع بر وفق مراد شما خواهد بود. در بازار سرمایه علاوه بر یادگیری مهارتهای کلی تحلیلگری (تحلیلهای تکنیکال و بنیادی) این امر میتواند به صورت تحلیل اختصاصی صنایع خاصی از بازار نمود پیدا کند. همچنین پیگیری روند معاملات و استخراج ریز اطلاعات و تحلیل صورتهای مالی چند سهم مشخص می تواند حالت دیگری از این موضوع قلمداد شود. 

معمولاً عادت معامله گران این هست که برای خرید خود هیچ سهمی از بازار را از قلم نمی اندازند، حال آنکه در اکثر مواقع میتوان با شناخت روند حرکتی چند گروه و یا چند سهم خاص و تمرکز بر خرید و فروش آنها به سود مناسبتری دست یافت. پیگیری روند قیمتی تمام سهم های بازار امری غیر ممکن و باعث سردرگمی و کاهش تمرکز معامله گر میشود. عمق شناخت فرد از اطلاعات و صورتهای مالی شرکتها که در نتیجه تلاش برای پیگیری روند تمامی سهم ها را ناشی میشود احتمال زیان او نیز بیشتر میشود.ذکر یک مثال از نحوه عملکرد وارن بافت در مقابل وسوسه و جذابیت رشد سهام شرکتهای اینترنتی و فناوری اطلاعات به درک بهتر قضیه کمک می کند:

ماجرا این بود که با به وجود آمدن اینترنت و اقبال همگانی نسبت به آن، همه کمپانی هایی که در زمینه اینترنت فعالیت می کردند ناگهان رشد بی سابقه ای را تجربه کردند. کافی بود که اسم شرکت لغت آنلاین و یا نت را در خودش داشت تا همه در آن سرمایه گذاری کنند. شرکت مایکروسافت نیز در همین دوران سهامش به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرد و بعدها بازار سهام دنیا شاهد پدیده ای به نام حباب دات کام بود.
تمام سهامداران و مشاوران وارن بافت به وی توصیه کردند که در مایکروسافت سرمایه گذاری کند ولی وارن بافت هرگز در مایکروسافت سرمایه گذاری نکرد و در هیچ کمپانی اینترنتی دیگری هم سرمایه گذاری نکرد و همچنان ادامه داد. در پاسخ به مشاورانش هم گفت من فقط در تجارتی سرمایه گذاری میکنم که اصول و طبیعت آن را بفهمم. تقریباً چند ماه بعد همانطور که وی پیش بینی کرده بود حباب دات کام ترکید و کمپانی های بسیاری در عرض چند روز نابود شدند.
معنای این حرف البته آن نیست که انسان تنها باید کارهای سابقش را ادامه دهد و تجارت های جدید را تجربه نکند. این امر در واقع شما را از انجام کاری که اطلاع کافی در مورد آن ندارید برحذر می دارد!

 مهم است که پیش از آغاز هر کاری اول درباره آن یاد بگیرید و اصول حاکم بر آن را بفهمید. توجه کنید که شما بایستی این کار را انجام دهید! اینکه دوست ، آشنا و یا همکارتان آن را میفهمد کافی نیست. پس ابتدا باید سعی کنید که در درجه اول در کار و حرفه خودتان استاد شوید، سپس دانش و تجربه خودتان را در آن توسعه ببخشید و تا حدی پیشرفت کنید که کسی توان رقابت با مهارت شما را نداشته باشد. 

این نکته را هم در نظر بگیرید که همه چیز را همگان دانند و شما فقط باید کاری را که می فهمید انجام دهید!